Kategorie
Ostatnio w galerii
Audycje muzyczne "ZŁOTA PIĘCIOLINIA ZAPRASZA"

Koncerty Orkiestry „Piccoli Maestri” w Kotlinie Kłodzkiej

Dodano dnia: 30.06.2009 r.

Uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopina w Kłodzku, oprócz nauki gry solistycznej na różnych instrumentach, mają również okazję zdobyć doświadczenie jako młodzi muzycy współpracujący ze sobą w dużym zespole muzycznym.  Oprócz szkolnego chóru i licznych zespołów kameralnych, w szkole działa także wspaniała orkiestra prowadzona przez mgr Zbigniewa Szubę pod nazwą „Piccoli Maestri”. Ta dumna nazwa idealnie pasuje do poziomu artystycznego orkiestry, złożonej z młodych muzyków grających na instrumentach smyczkowych oraz dętych drewnianych. Publiczność uczęszczająca na koncerty organizowane przez szkołę muzyczną w Kłodzku, niejednokrotnie miała okazję przekonać się o tym.

Wystarczy przypomnieć koncert polsko-czeski podczas X Europejskiego Festiwalu Głosu i Muzyki, który odbył się w Muzeum Ziemi Kłodzkiej w dniu 7 kwietnia 2009 r. Orkiestra wykonała wówczas fantastyczny program z muzyką zespołu The Beatles oraz z utworami Ennio Morricone we wspaniałej aranżacji na zespół orkiestrowy opracowanej przez mgr Zbigniewa Szubę. Program ten wywołał burzę braw, a słuchacze mogli się poczuć jak na koncercie z cyklu „Filharmonia dla młodych”. Podobne nastroje towarzyszyły melomanom kłodzkim, podczas występu orkiestry na koncercie zorganizowanym z okazji „Dnia Diabetyka”, który odbył się w Muzeum Ziemi Kłodzkiej w dniu 28 marca 2009 r. Orkiestra została zaproszona do udziału w koncercie przez inicjatorkę imprezy - Panią Barbarę Soboń i wzbudziła prawdziwy zachwyt wśród publiczności.

Jednak swoją wspaniałą formę artystyczną orkiestra potwierdziła serią koncertów w Kotlinie Kłodzkiej. Pierwszy koncert odbył się 30 maja 2009 r. Tego dnia orkiestra „Piccoli Maestri” zaprezentowała się w Teatrze Zdrojowym w Kudowie, gdzie wystąpiła na zaproszenie Burmistrza Kudowy – Pana Czesława Kręcichwosta z okazji „Dnia Dziecka”, wzbudzając podziw i uznanie wśród „małych” i dorosłych słuchaczy. Nie minęły dwa dni, a tu znów koncert. Na zaproszenie Dyrektora Bystrzyckiego Ośrodka Kultury – Pani Grażyny Szuby, orkiestra kłodzkiej szkoły muzycznej zagrała 1 czerwca przed 300-u osobową widownią w Bystrzycy Kłodzkiej, na koncercie zorganizowanym z okazji „Dnia Dziecka”. Emocji, jakie wzbudził jej występ wśród dziecięcej publiczności nie sposób opisać słowami. Zdarzały się nawet „wtargnięcia” słuchaczy na scenę....

Serię koncertów przypieczętował koncert plenerowy w Kłodzku, z okazji „Dnia Dziecka”, który odbył się również 1 czerwca, na placu przed Galerią „Twierdza Kłodzka” w godzinach popołudniowych. Orkiestra wzbudziła ogromne zainteresowanie i podziw słuchaczy pomimo, że nagłośnienie nie było najlepsze. Tym oto muzycznym akcentem, orkiestra „Piccoli Maestri” pod batutą mgr Zbigniewa Szuby zakończyła swój jakże bogaty, szkolny sezon koncertowy.

Dziękujemy za piękną muzykę i wspaniałe przeżycia artystyczne dyrygentowi i jego orkiestrze – do usłyszenia po wakacjach.

Małgorzata Panek-Kiszczak