Kategorie
Ostatnio w galerii
Karnawałowy Koncert dla Sympatyków Szkoły

Międzynarodowy Dzień Muzyki - 2013

Dodano dnia: 01.10.2013 r.

Mówią, że muzyka jest mową aniołów. Po prawdzie, żadna z dostępnych człowiekowi form wypowiedzi nie jest bliższa boskiej. Ona przybliża nas do nieskończoności. I może właśnie dlatego UNESCO ogłosiło dzień 1 października - Międzynarodowym Dniem Muzyki.

Inicjatorem tego święta był znakomity muzyk – skrzypek i dyrygent Yehudi Menuhin, ówczesny Prezydent Międzynarodowej Rady Muzyki działającej pod egidą UNESCO.

Od 1991 roku Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Fryderyka Chopina w Kłodzku organizuje inaugurację szkolnych sezonów koncertowych w Międzynarodowym Dniu Muzyki, uświadamiając społeczeństwu miasta Kłodzka istnienie takiego Dnia w kalendarzu obchodów międzynarodowych oraz podkreślając niezwykle ważną rolę muzyki w kształtowaniu osobowości i wychowywaniu młodego pokolenia na światłych obywateli, znających wartość kultury muzycznej i umiejących ją chronić.

W bieżącym roku szkolnym, w 100 rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego, społeczność PSM I st.  w Kłodzku, przy współpracy   z KCKSiR, a przede wszystkim dzięki  honorowemu patronatowi  Burmistrza Miasta Kłodzka – Pana Bogusława Szpytmy, uczciła to niezwykłe święto wspaniałym koncertem poświęconym twórczości tego wielkiego, polskiego kompozytora, który miał miejsce 1 października br. w pięknych wnętrzach Muzeum Ziemi Kłodzkiej.

Wykonawcami koncertu był duet akordeonowy Duo Accosphere w składzie: Alena Budzinakova (Słowacja), Grzegorz Palus (Polska). Duo Accosphere prowadzi ożywioną działalność artystyczną w Polsce oraz za granicą (Austria, Dania, Niemcy). Zespół występował dotychczas w takich prestiżowych miejscach jak m in.: Bach Fest 2013 Detmold (Niemcy), Stift Klosterneuburg (Austria, 2013), Konzerthaus Detmold (2013), Filharmonia im. K. Szymanowskiego w Krakowie (2013), Filharmonia im. H. Wieniawskiego w Lublinie (2012), 6. Festiwal "Wawel o Zmierzchu" (2013), Festival dell’Arte 2013 w Wojanowie, I Festiwal Lutosławski Kontrolowany w Radomiu (2013).

Duo Accosphere w swoim repertuarze posiada zróżnicowaną stylistycznie literaturę oryginalną oraz transkrypcje literatury fortepianowej, organowej, kameralnej, orkiestrowej wywodzącej się od Baroku do Współczesności.

Publiczność miała okazję wysłuchać wspaniałej muzyki na bardzo wysokim poziomie wykonawczym. Niezwykle zróżnicowany, barwny repertuar zachwycił słuchaczy i za pewne na długo zapisał się w pamięci jako wyjątkowe wydarzenie artystyczne. Wariacje na temat N. Paganiniego Witolda Lutosławskiego, w oryginale napisane na dwa fortepiany, a zaprezentowane w transkrypcji na dwa akordeony zwieńczyły cały koncert i porwały publiczność brawurowym wykonaniem. W programie koncertu znalazły się również utwory takich kompozytorów jak: M. Ravel, A. Krzanowski, D. Scarlatti, M. Musorgski, A. Bibalo, M. Moszkowski.

Koncert prowadziła Pani Joanna Kocyan, która wzbogaciła całość wieloma cennymi informacjami, zarówno o życiu i twórczości Witolda Lutosławskiego jak i o pozostałych kompozytorach w sposób profesjonalny i z wyjątkowym wdziękiem.

Na kolejny koncert z tej okazji zapraszamy za rok.

Małgorzata Panek - Kiszczak

 

Relacja wideo z koncertu:

http://www.tvklodzka.pl/site/telewizja/1/1/1/1168/n.html