Kategorie
Ostatnio w galerii
Karnawałowy Koncert dla Sympatyków Szkoły

Niezwykły koncert „Wymiana pokoleń”

Dodano dnia: 07.10.2013 r.

W poniedziałek 7 października 2013 r. o godzinie 17.00 w Kłodzkim Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji odbył się niezwykły koncert  z okazji Jubileuszu  80 urodzin i 60 lecia pracy  twórczej  Pana Leona Jacukowicza połączony  z  uroczystością  pasowania na ucznia PSM I  st. w Kłodzku.

Wyjątkowy koncert, który połączył pokolenia bowiem:

wybitny Kłodzczanin - Pan Leon Jacukowicz, jest jednym z pierwszych absolwentów Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Kłodzku, którą ukończył w 1952 r. w klasie fortepianu.  Benefis szanownego Jubilata był wspaniałą okazją, aby włączyć do braci uczniowskiej najmłodsze pokolenie dzieci, wstępujących w progi kłodzkiej szkoły muzycznej.

Leon Jacukowicz to postać niezwykle barwna. Działacz kultury, ma w swoim dorobku artystycznym wspaniałe dokonania jako kompozytor, tekściarz, autor podręczników muzycznych i śpiewników, animator kultury, właściciel Agencji Artystycznej „Słoneczne Rytmy”.

Muzyka i śpiew są jego największą pasją, miłością, która pochłania jego serce, myśli i czas. Razem z założonym przez siebie zespołem, zagrał niezliczoną ilość koncertów występując m. in. na Białorusi, w Czechach, Rosji i Stanach Zjednoczonych. Przez sympatyków podziwiany za zmysł kompozytorski, śpiew, improwizację oraz wspaniały kontakt z publicznością.

Niezależnie od profesji muzycznej, zajmował się również turystyką. Jest przewodnikiem górskim i dolnośląskim za co został odznaczony Złotą Odznaką PTTK i wieloma innymi.

Gdy dobiegał 80. zaczął rozkręcać … cyrk na wsi. Ma taki życiorys, że można nim obdzielić kilka osób. O takich osobach jak Leon Jacukowicz, mawia się: przedwojenny materiał „gniotsa nie łamiotsa”.

Podczas koncertu zaprezentował publiczności piosenki swojego autorstwa, których humor i finezja rozbawiły słuchaczy młodych i starszych.

W dalszej części koncertu wystąpili uczniowie i pedagodzy PSM I st. w Kłodzku:

Aleksandra Jackiewicz z klasy skrzypiec Pani Danuty Wolnomiejskiej wykonała Tańce rumuńskie B. Bartoka, przy akompaniamencie fortepianowym Pani Elżbiety Malinowskiej, następnie Klara Jachimczak absolwentka naszej szkoły z klasy fortepianu Pani Katarzyny Mąki, a obecnie uczennica PSM II st. w Nysie w klasie Pani Bogusławy Kos, zaprezentowała Walca cis-moll op.64 nr 2 oraz dwa polonezy g-moll i As-dur op. posth.  F. Chopina, Bartłomiej Pacan z klasy wiolonczeli Zbigniewa Szuby, który wykonał utwór Zbigniewa Szuby pt. „Confusione”. Uczniowie wykazali się wspaniałą techniką gry i jak na młody wiek dużą dojrzałością artystyczną, co wzbudziło prawdziwy podziw wśród licznie zgromadzonej publiczności.  

Oprócz występu uczniów kłodzkiej szkoły muzycznej, zaprezentował się również zespół w składzie: Mirosław Marcisz – trąbka, Przemysław Dudek – puzon i Zbigniew Zawadzki – organy, w którego wykonaniu usłyszeliśmy dwa Ragtimy z filmu Vabank 1 i Vabank 2.

Miłą niespodzianką podczas koncertu, był pokaz akrobatyczny grupy cyrkowej SZAJDAR w składzie: Agnieszka, Jerzy, Szymon i Dariusz Woźny.

Na zakończenie benefisu, Pan Leon Jacukowicz odebrał Dyplom za całokształt działalności artystycznej z rąk Pana Pawła Popiela – przedstawiciela władz miasta Kłodzka, a publiczność i wykonawcy koncertu odśpiewali wspólnie pieśń „Upływa szybko życie”.

Życzymy Panu Leonowi jeszcze wielu wspaniałych lat życia i aktywności artystycznej takiej jak dotychczas, a młodym adeptom sztuki muzycznej harmonijnego rozwoju swoich talentów i sukcesów artystycznych podczas nauki w kłodzkiej szkole muzycznej .

Składamy serdeczne podziękowanie Pani Halinie Dobosz za bezinteresowną pomoc dzięki której, możliwe było zorganizowanie bankietu dla wykonawców koncertu, a także Panu Józefowi Kmicie, który wykonał klucz wiolinowy nieodzowny podczas pasowania na ucznia PSM w Kłodzku.

 

Małgorzata Panek - Kiszczak

 

          

Więcej zdjęć w naszej galerii:
http://psm.klodzko.pl/galeria-zdjec,galeria-187-uroczystosc-pasowania-na-ucznia-oraz-jubileusz-pana-leona-jacukowicza