Kategorie
Ostatnio w galerii
Karnawałowy Koncert dla Sympatyków Szkoły

70 rocznica zdobycia Monte Cassino

Dodano dnia: 30.05.2014 r.

Dnia 18 maja 2014 r. w 70 rocznicę zdobycia przez polskich żołnierzy Monte Cassino odbył się uroczysty apel na cmentarzu w Kłodzku przed grobami Emila Czecha i pułkownika Oleniuka – uczestników bitwy pod Monte Cassino.

Podpułkownik Wojciechowski w imieniu zebranych przypomniał osobę Emila Czecha – trębacza, który na murach zniszczonego Klasztoru na wzgórzu Monte Cassino 18 maja 1944 r. zagrał na cztery strony świata hejnał z wieży Kościoła Mariackiego.

Dla upamiętnienia tej rocznicy odbyła się warta honorowa żołnierzy, złożono kwiaty, zapalono znicze, a uczniowie klasy trąbki z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Kłodzku w osobach: Andrzej Puć, Konstanty Łukasiewicz, Jakub Sadko i nauczyciel Pan Jan Ostapowicz wykonali hasło Wojska Polskiego, hejnał z wieży Mariackiej na cztery strony świata oraz pieśń „Czerwone maki na Monte Cassino”.

Dnia 23 maja 2014 r. o godzinie 8.30, w Kościele w Polanicy Zdroju, odbyła się uroczysta Msza Święta z udziałem uczniów, grona pedagogicznego Szkoły Podstawowej Nr 2 w Polanicy Zdroju, która nosi imię Żołnierzy z Monte Cassino. W czasie mszy, uczeń PSM I st. w Kłodzku z kl. II cyklu sześcioletniego i nauczyciel Jan Ostapowicz wykonali na trąbkach Pieśni Maryjne, fanfary na Podniesienie, „Barkę”, „Boże coś Polskę” i „Czerwone maki na Monte Cassino”.

Następnie przed szkołą odbył się uroczysty apel, na którym Pan Jan Ostapowicz wraz z uczniem Jakubem Sadko, wykonali hasło Wojska Polskiego, hejnał z wieży Mariackiej na cztery strony świata i pieśń „Czerwone maki na Monte Cassino”, który jest hymnem szkoły. Na zakończenie w auli szkoły odbył się montaż słowno-muzyczny z wyżej wymienionymi utworami, zakończony pieśnią „Śpij kolego” ku pamięci bohaterów spod Monte Cassino.

Gorące podziękowanie za udział w uroczystościach dla Pana Jana Ostapowicza oraz uczniów: Jakuba Sadko, Andrzeja Pucia i Konstantego Łukasiewicza – składa dyrektor PSM I st. w Kłodzku Małgorzata Panek – Kiszczak.