Kategorie
Ostatnio w galerii
Audycja akordeonowo-fletowa w Polanicy Zdrój

„U przyjaciół jak w domu”

Dodano dnia: 05.11.2009 r.

Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. F. Chopina w Kłodzku poszerzyła swoją współpracę zagraniczną o nowych przyjaciół z Czech. Do tej pory kłodzka szkoła muzyczna współpracowała z Základni Umělecką Školą w Jablonne nad Orlici – Czechy. W listopadzie tego roku została nawiązana współpraca z jeszcze jedną szkołą artystyczną w Czechach, a mianowicie z Základni Umělecką Školą w Rychnovie nad Kněžną. Nawiązanie nowej znajomości stało się możliwe  dzięki programowi współpracy miast Kłodzko- Rychnov n. K., w ramach którego realizowany jest projekt „U przyjaciół jak w domu” sfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Tak więc w celu bliższego poznania się obie szkoły – z Kłodzka i Rychnova zorganizowały wymiennie wspólne polsko-czeskie koncerty. Pierwszy koncert pod patronatem Burmistrza Kłodzka Pana Bogusława Szpytmy, odbył się 13 listopada br. w Państwowej Szkole Muzycznej w Kłodzku, a drugi tydzień później tj. 20 listopada w Rychnowie n. K., gdzie młodzież polska i czeska zaprezentowała się dwukrotnie – najpierw w rychnovskiej szkole muzycznej, a następnie w pięknych wnętrzach Pałacu Myśliwskiego w Kvasinach.

Zarówno kłodzki jak i rychnowski koncert polsko-czeski wypadł świetnie i od razu dało się wyczuć wśród pedagogów i uczniów z Polski i Czech wzajemną sympatię i chęć współpracy. Publiczność w obu krajach również z wielkim zainteresowaniem i podziwem wysłuchała koncertów, nagradzając młodych artystów gromkimi brawami.

Po serii wspólnych koncertów zaplanowane zostały między stroną polską i czeską kolejne wspólne występy. Dyrekcja Państwowej Szkoły Muzycznej w Kłodzku zaprosiła Dyrektora szkoły muzycznej w Rychnovie do udziału we wspólnych koncertach w ramach Europejskiego Festiwalu Głosu i Muzyki w dniach 30 – 31 marca 2010, które odbędą się w Kłodzku i Dusznikach Zdroju. Uczniowie szkoły muzycznej z Kłodzka, Rychnova i Jablonne nad Orlici wykonają wiązankę utworów F. Chopina w aranżacji pana Zbigniewa Szuby (nauczyciela PSM w Kłodzku), grając w jednej orkiestrze, a następnie uczniowie każdej ze szkół wykonają własne niezależne programy muzyczne złożone między innymi z utworów F. Chopina. Koncertami tymi, kłodzka szkoła muzyczna zamierza zainaugurować obchody 200 rocznicy urodzin wielkiego kompozytora w naszym mieście.

Dzięki takiej wymianie kulturalnej, dzieci i młodzież z Kłodzka i Rychnova oprócz wspaniałych przeżyć artystycznych, zyskały nowe doświadczenia estradowe i nawiązały nowe przyjaźnie, a pedagodzy mogli podzielić się własnymi doświadczeniami i materiałami nutowymi, których nigdy nie za wiele.

 

                                    Serdecznie zapraszamy wszystkich Kłodzczan na nasze koncerty w marcu

 

                                                                                 Małgorzata Panek-Kiszczak