Kategorie
Ostatnio w galerii
MUSIC PARTY 2020 klasy akordeonu Liliany Stopki i Tomasza Brusińskiego

70 lat Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Kłodzku

Dodano dnia: 02.10.2015 r.

                      70 lat

                             Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia

                             im. Fryderyka Chopina w Kłodzku

                        

W dniu 2 października 2015 r. PSM I st. im. F. Chopina w Kłodzku uroczyście obchodziła swój Jubileusz 70 – lecia powstania i działalności.

Uroczysty Koncert z okazji Jubileuszu 70 – lecia szkoły odbył się 2 października (piątek) o godzinie 17.00 w Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku. Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Pan Paweł Stułka z Departamentu Szkolnictwa Artystycznego oraz Pani dr Sylwia Świsłocka – Karwot St. Wizytator Centrum Edukacji Artystycznej Regionu Dolnośląskiego, a także przedstawiciele lokalnych władz samorządowych: reprezentujący Burmistrza Miasta Kłodzka  - Pan Damian Ślak, Starosta Powiatu Kłodzkiego Pan Maciej Awiżeń, Wicewójt  Gminy Kłodzko Pani Urszula Panterałka oraz ksiądz Dziekan Julian Rafałko i gospodarz  Centrum Kultury Chrześcijańskiej Pan Janusz Laska. Byli również z nami przedstawiciele instytucji kulturalnych i dyrektorzy szkół: Dyrektor Kłodzkiego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji Pan Marek Mazurkiewicz, Dyrektor PSM I st. w Bystrzycy Kłodzkiej Pani Aleksandra Tarchała, Pani Grażyna Szuba  w imieniu Dyrektora Szkoły Muzycznej II st. w Bystrzycy Kłodzkiej  oraz delegacja ze Szkoły Muzycznej I i II st. im. W. Lutosławskiego w Nysie – Pani Mirosława Krośniak i  Dominik Zabłocki.

 Wysoki poziom artystyczny koncertu zawdzięczamy występom zaproszonych na tę okazję absolwentów kłodzkiej szkoły muzycznej, których dalsza edukacja związana jest z muzyką, i na której polu odnoszą wspaniałe sukcesy. W koncercie wystąpili: Agnieszka Korpyta – fortepian, Bartłomiej Pacan – wiolonczela z akompaniamentem fortepianowym Dominika Zabłockiego, Marzena Frankowska – śpiew z akompaniamentem fortepianowym Agnieszki Korpyty, Piotr Czerniak – gitara, Tomasz Brusiński – akordeon. Wspaniałe prezentacje absolwentów kłodzkiej szkoły muzycznej zakończył  występ kłodzkiego chóru Concerto Glacensis i chóru Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Kłodzku pod dyrekcją Pani Katarzyny Mąki. Chóry wykonały 5 części  Mszy góralskiej Tadeusza Maklakiewicza pięknie podkreślając rangę całej uroczystości. Koncert prowadzili: Pani Joanna Kocyan i pan Witold Kozakowski.

Z okazji Jubileuszu przyznane zostały Nagrody Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie następującym  nauczycielom: Danuta Wolnomiejska –  Nagroda I st.

                                                      Angelika Rembowiecka – Nagroda II st.

                                                      Joanna Kocyan – Nagroda II st.

                                                      Witold Kozakowski – Nagroda II st.

                                                      Liliana Stopka – Nagroda II st.

oraz Dyrekcji Szkoły – Pani Małgorzacie Panek – Kiszczak  - Nagroda II st.  

 

Pani Liliana Stopka, za wieloletnią działalność pedagogiczną i artystyczną,  otrzymała srebrny krzyż zasługi „Zasłużony dla kultury polskiej”  - odznaczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które wręczył uroczyście Pan Paweł Stułka.

Po niezapomnianym, wyjątkowo pięknym i wzruszającym koncercie zaproszeni goście udali się na bankiet do restauracji „Korona”, gdzie świętowano przy muzyce,  w szampańskich nastrojach do późnych godzin wieczornych. Myśląc o kolejnym jubileuszu szkoły, stajemy z pełną teczką pomysłów dotyczących dalszej działalności placówki; ufni, iż plany te zostaną wprowadzone w życie.

Głęboko wzruszona dziękuję władzom miasta i powiatu oraz mieszkańcom Kłodzka za dotychczasowe zainteresowanie i wspieranie naszej placówki.

Dziękuję też przede wszystkim byłym i obecnym pedagogom szkoły za ich wkład pracy w kształtowanie nowych pokoleń, w budowanie polskiej kultury muzycznej.

Obecnym i przyszłym uczniom naszej szkoły życzę, aby talent prowadził ich do wspaniałych sukcesów, a szkoła muzyczna kojarzyła się  zawsze z ciepłą i życzliwą atmosferą i miejscem, w którym po raz pierwszy poznali tajniki tej wspaniałej sztuki jaką jest muzyka.

Dyrektor szkoły – Małgorzata Panek-Kiszczak

 

Materiał filmowy z uroczystości:

https://youtu.be/-NZ4K9_jt28