Kategorie
Ostatnio w galerii
Karnawałowy Koncert dla Sympatyków Szkoły

Wielki Koncert Chopinowski w ramach cyklicznej imprezy „Gwiazdy Jutra”

Dodano dnia: 30.03.2010 r.

W dniach 29 – 30 marca br. odbyły się w Dusznikach Zdroju i w Kłodzku dwa Wielkie Koncerty Chopinowskie, w ramach cyklicznych koncertów pt. „Gwiazdy Jutra”.

Od 2007 roku, w okresie poprzedzającym Święta Wielkiej Nocy kontynuowana jest przez społeczność szkolną Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Kłodzku tradycja, według której młodzież kłodzkiej szkoły muzycznej i młodzież z zaprzyjaźnionych szkół muzycznych w Czechach i w Niemczech, wykonuje wspólnie koncert pt. „Gwiazdy Jutra”.

W 2010 roku, z uwagi na obchody Roku Chopinowskiego koncert ten, nabrał dodatkowego, symbolicznego znaczenia, gdyż w programie koncertu znalazły się wyłącznie utwory F. Chopina.

Na zaproszenie dyrekcji i pedagogów Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. F. Chopina w Kłodzku, do naszego miasta przyjechali uczniowie i pedagodzy z Zakladni Umeleckiej Skoly w Jablonne nad Orlici (Czechy), aby wspólnie przygotować program, a następnie zagrać koncert z muzyką F. Chopina w 200 rocznicę urodzin wielkiego Polaka.

29 marca br.(poniedziałek) polsko-czeska orkiestra, złożona z uczniów obu szkół, wykonała podczas koncertu w Dworku Chopina w Dusznikach Zdroju, przepiękną wiązankę najbardziej znanych utworów F. Chopina. Opracowania i aranżacji dokonał pan Zbigniew Szuba – nauczyciel PSM w Kłodzku, który orkiestrą również dyrygował. Oprócz występu orkiestry, licznie zgromadzeni słuchacze mieli okazję usłyszeć także niezwykle ciekawe transkrypcje utworów Chopina na takie instrumenty jak: skrzypce, altówka, gitara, klarnet, flet prosty i poprzeczny. Nie zabrakło również utworów Chopina wykonywanych zgodnie z intencją kompozytora, czyli na fortepianie. Jako soliści, kłodzką szkołę muzyczną reprezentowali: Helena Samosiej, Klara Jachimczak, Aksel Mizera, Agata Wieczorek, Honorata Wacławek oraz Monika Cieślińska. Po stronie naszych czeskich przyjaciół wystąpili: Barbora Doleckova, Tereza Tejklova, Anna Siatkova, Marketa Vorlicka, Natalia Tejklova, Lenka Jiraskova, Alzbeta Visova, Kristyna Hipska, Marketa Pechackova, Klara Cernohousova, Tereza Tejklova.

Po koncercie młodzież z Kłodzka i Jablonne złożyła kwiaty pod pamiątkową płytą z popiersiem F. Chopina w Parku Zdrojowym w Dusznikach.

W tym miejscu pragnę serdecznie podziękować pani Iwonie Korpycie z biura turystycznego „Polkur” za nieodpłatne udostępnienie autokaru, który przewiózł młodzież na koncert w Dusznikach Zdroju.

Wielki Koncert Chopinowski powtórzony został 30 marca br. (wtorek) w gościnnych progach Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku, gdzie wykonano ten sam program z niewielką zmianą - wśród solistów znalazła się jeszcze Agnieszka Dubik.

Publiczność na obu tych koncertach dopisała wspaniale, a młodzież grała nadzwyczajnie. Zarówno w Dusznikach jak i w Kłodzku, nie obyło się bez bisów wywołanych burzą braw. Między wykonywanymi utworami, wplatała bardzo ciekawe anegdoty pani Marta Dąbrowska, która prowadziła oba koncerty.

Dzięki wspaniałomyślności i nieocenionej pomocy Burmistrza Miasta Kłodzka, pana Bogusława Szpytmy, uczniowie i pedagodzy z Czech mieli dodatkowo możliwość zwiedzenia rynku Starego Miasta we Wrocławiu oraz obejrzenia baletu w Operze Wrocławskiej.

           

W imieniu własnym i całej społeczności szkolnej – składam serdeczne podziękowanie Burmistrzowi Miasta Kłodzka panu Bogusławowi Szpytmie.

 

Małgorzata Panek-Kiszczak