Kategorie
Ostatnio w galerii
Karnawałowy Koncert dla Sympatyków Szkoły

„Śladami Fryderyka Chopina”

Dodano dnia: 20.09.2010 r.

W 200 rocznicę urodzin wielkiego polskiego kompozytora, uczniowie, rodzice i pedagodzy Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopina wybrali się w podróż szukając śladów Fryderyka Chopina w Paryżu.

Wycieczka odbyła się w dniach 15 – 19 września b. r., i głównie dotyczyła zwiedzania Paryża, chociaż po drodze zobaczyliśmy również Wersal i Drezno.

Pogodne niebo i wspaniała atmosfera przyczyniły się do wzmocnienia i tak już niezwykle bogatych wrażeń. Oprócz obejrzenia najważniejszych zabytków i muzeów stolicy Francji takich jak: Luwr, Plac Concorde, Ogrody Tulliere, Pałac Inwalidów, Wieża Eiffla, Dzielnica XXI wieku – la Defonce, Wyspa Cite, Katedra Notre Dame, Kościół Św. Magdaleny, Bazylika Sacre Coeur i wiele, wiele innych - uczestnicy wycieczki mieli okazję zobaczyć gabinet i wystawę poświęconą Fryderykowi Chopinowi w Bibliotece Polskiej. Pamiątki po kompozytorze zgromadzone w dwóch małych salonikach urządzonych z wielką starannością i pietyzmem zrobiły ogromne wrażenie zarówno na dzieciach jak i dorosłych. Dodatkowych emocji dostarczył nam wpis do księgi na pamiątkę naszej wizyty. Następnie odwiedziliśmy miejsce, w którym spotykała się Wielka Polska Emigracja czyli Hotel Lambert i miejsce szczególne – Plac Vandome 12, gdzie F. Chopin spędził ostatnie trzy tygodnie życia.

Ogromnie ważnym punktem wycieczki było dla nas odwiedzenie miejsca gdzie spoczywa F. Chopin, a mianowicie najsłynniejszej nekropolii Paryża – cmentarza Pere Lachaise. Tu na grobie wielkiego Polaka uczniowie PSM I st. w Kłodzku złożyli wieniec i modląc się w Jego intencji oddali hołd temu muzycznemu geniuszowi.

Niezapomniane wrażenia wywarł na uczestnikach wycieczki również Wersal – zespół pałacowo-ogrodowy Ludwika XIV, klejnot architektury barokowej.

W drodze powrotnej zwiedzaliśmy Drezno, gdzie zobaczyliśmy m.in. Zwinger, Semperoper, w której bywał F. Chopin oraz Hof- i Frauenkirche. Spacerem po starówce drezdeńskiej zakończyliśmy podróż śladami F. Chopina.

Była to piękna przygoda, która na długo pozostanie w naszej pamięci.