Kategorie
Ostatnio w galerii
Karnawałowy Koncert dla Sympatyków Szkoły

II Zimowe Warsztaty Gitarowe w Dusznikach Zdroju

Dodano dnia: 28.02.2011 r.

Zakończyły się II Zimowe Warsztaty Gitarowe w Dusznikach Zdroju. Wzięło w nich udział łącznie 20 uczestników, przede wszystkim z Dolnego Śląska (Kłodzko, Wałbrzych) oraz Łowicza, Grójca i Dęblina. Organizatorem głównym przedsięwzięcia był Miejski Ośrodek Kultury i Sportu w Dusznikach Zdroju na czele z dyrektorem Rafałem Gresztą, a pomysłodawcą i kierownikiem artystycznym nauczyciel naszej szkoły: Witold Kozakowski. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Andrzej Rymarczyk, burmistrz miasta Duszniki Zdrój.

Codziennie młodzi adepci sztuki gry na gitarze uczestniczyli w otwartych lekcjach gitarowych, próbach zespołów gitarowych, w zajęciach gitarowej orkiestry. Warsztaty prowadzili: Marek Zieliński (Wrocław), Dariusz Domański (Gdynia), Roman Puchowski (Tczew) i Witold Kozakowski (Kłodzko). Uczestnicy Warsztatów wysłuchali interesujących prelekcji: „Jak ćwiczyć na gitarze” oraz „Programy komputerowe w nauce gry na gitarze”. W arkana gry muzyki bluesowej wprowadził wszystkich swoimi integracyjnymi zajęciami Roman Puchowski. Warsztatom towarzyszyły koncerty w Dworku Chopina tworzące Zimowy Festiwal Gitarowy. Codziennie o godz. 15.30 można było wysłuchać ciekawej muzyki gitarowej. Pierwszy koncert, w Walentynki, dedykowany był Markowi Długoszowi, tragicznie zmarłemu w ubiegłym roku wirtuozowi gitary. Festiwalowa publiczność usłyszała Piotra Czerniaka - ucznia VI klasy w Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie gitary Witolda Kozakowskiego – oraz absolwenta tej placówki: Tomasza Niczyja. W duecie z flecistką Bożeną Adamską wystąpił także pomysłodawca Warsztatów i ich kierownik artystyczny – Witold Kozakowski. We wtorek przed publicznością wystąpiła trójka wybitnych uczniów Marka Zielińskiego, jednego z najlepszych polskich pedagogów gitary. Wystąpili: Filip Optołowicz (uczeń szkoły podstawowej), Mariusz Kozałowski (licealista) i Jakub Małycha (student). W środę w dusznickim dworku Chopina zaprezentował się duet rodzinny z Bystrzycy Kłodzkiej: Arek Korolik i Maciej Korolik. Natomiast w czwartek licznie zebraną publiczność porwał swym recitalem Roman Puchowski. Finałowym wydarzeniem był koncert podsumowujący Warsztaty z udziałem wszystkim młodych gitarzystów (prezentacje solowe, w zespołach kameralnych, zespołach gitarowych i Orkiestrze Gitarowej). Po koncercie uczestnicy Warsztatów otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki ufundowane przez władze Dusznik Zdroju.

Oprócz intensywnych zajęć muzycznych uczestnicząca młodzież miała trochę czasu na rekreację. Dzięki uprzejmości Andrzeja Merkura młodzi gitarzyści zwiedzili siedzibę fundacji Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich oraz salę koncertową im. Jana Webera. Nie zabrakło też czerpania papieru przez wszystkich warsztatowiczów w słynnym Muzeum Papiernictwa.

Najliczniejszą grupę uczestników Warsztatów stanowili uczniowie naszej szkoły: Aleksandra Wilamowska, Agnieszka Strap, Joanna Śliwińska, Kacper Sitarek, Emil Kujawa, Szymon Armata, Piotr Idczak, Michał Szemik i Piotr Czerniak.

Oto jak własnymi słowami nasi uczniowie skomentowali Warsztaty:

Na Zimowe Warsztaty Gitarowe w Dusznikach Zdroju przyjechałam po raz pierwszy i z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że było warto! Najbardziej w mojej pamięci zapadł znakomity koncert Arka Korolika i Macieja Korolika – „Rodzinne gitary”. Jednak koncerty to nie jedyna atrakcja. Były również inne równie ciekawe m.in. wykłady, przydatne dla każdego gitarzysty, zarówno dla początkującego jak i dla zaawansowanego oraz otwarte lekcje tak znakomitych profesorów jak Marek Zieliński, dr Dariusz Domański i Roman Puchowski, którzy zawsze służyli pomocą odpowiadając na wszystkie zadane pytania z uśmiechem. Oczywiście był czas na odpoczynek, bo to przecież ferie. Choć zaplanowany kulig się odbył się z powodu braku śniegu, to w zamian zwiedziliśmy okolice, Muzeum Papiernictwa, gdzie każdy z nas mógł się przekonać „na własnej skórze” jak czerpie się papier. Warsztaty te pokazały mi gitarę z innej strony. Wraz z muzyką klasyczną w parze „szła” muzyka rozrywkowa i to bardzo mi się podobało. Poza tym poznałam ciekawych ludzi, którzy mają podobne zainteresowania do moich. Warsztaty dodały mi skrzydeł i zapału do dalszej pracy.

Joanna Śliwińska (Jaszkowa Dolna), lat 16

 

Tegoroczne ferie zimowe spędzam nie rozstając się z moim ulubionym instrumentem – gitarą. Biorę udział w kolejnych, już po raz drugi, Zimowych Warsztatach Gitarowych, których organizatorem jest p. Witold Kozakowski. Miałem pouczającą lekcję u p. Marka Zielińskiego, oraz wszyscy wspólnie ćwiczyliśmy i uczyliśmy się grać bluesa pod okiem p. Romana Puchowskiego. Ciekawym doświadczeniem było czerpanie papieru, które wcale nie jest tak strasznie trudne. Bardzo podobała mi się multimedialna lekcja o ćwiczeniu na gitarze. Codziennie chodziliśmy na różne koncerty, z których najbardziej podobał mi się występ p. Romana Puchowskiego. Na śniadania i obiady chodziliśmy do stołówki szkolnej. Jedzenie tam bardzo mi smakowało. Już jutro zaprezentujemy się na koncercie finałowym. Będę grał aż cztery razy. Podsumowując, mój wyjazd na te warsztaty okazał się „strzałem w dziesiątkę”. Atmosfera tutaj jest naprawdę świetna. Wszyscy dogadujemy i rozumiemy się. Poznałem wiele wspaniałych osób, zawarłem nowe przyjaźnie i umocniłem też te stare. Szkoda, że już wkrótce znowu będę musiał wrócić do domu.

Szymon Armata (Kłodzko), lat 12

 

Już po raz drugi młodzi gitarzyści odwiedzili Duszniki Zdrój, by uczestniczyć w II Zimowych Warsztatach Gitarowych. W tym roku również nie zabrakło ciekawych atrakcji jak i koncertów. Dzień pierwszy rozpoczął koncert „pamięci Marka Długosza” – znanego gitarzysty, który zginął rok temu. W kolejnych dniach można było usłyszeć jak grają uczniowie profesora Marka Zielińskiego, następnie ciekawy duet rodzinny Arka Korolika i Macieja Korolika, który ukazali świat „starego” bluesa oraz Romana Puchowskiego – speca od śpiewu, ciekawych wariacji bluesowych, posiadający umiejętność zabawy grą. Uczestnicy Warsztatów z pewnością się nie nudzili. Już od rana wydobywali dźwięki gitary intensywnie ćwicząc pod okiem mistrzów: Marka Zielińskiego, Witolda Kozakowskiego i Dariusza Domańskiego oraz Romana Puchowskiego. Rezultaty tej gry można było usłyszeć na piątkowym koncercie finałowym, kończącym tegoroczne Warsztaty. Wszyscy uczestnicy zagrali wspólnie w orkiestrze gitarowej, niektórzy mogli pokazać się solo lub w zespołach, nie zabrakło również wokalnych dźwięków. Do zobaczenia już za rok!

Aleksandra Wilamowska (Lądek Zdrój), lat 17

 

Spacerując alejkami uroczych Dusznik Zdroju, w dniach 14-19 lutego, nie dało się nie zauważyć trwających tam II Zimowych Warsztatów Gitarowych. Już od początku ferii ambitni, zdolni i utalentowani gitarzyści dokształcali swoje umiejętności pod okiem wielu znanych i cenionych w świecie gitary muzyków. W pierwszych dwóch dniach na ziemi kłodzkiej zawitał prof. Marek Zieliński z cennymi radami pomagającymi w ćwiczeniu gry. W środę przybył dr Dariusz Domański, zachęcający do korzystania z komputerowych programów muzycznych. W czwartek zaś przyjechał wybitny bluesman Roman Puchowski, który zaraził wszystkich bluesem. Podczas trwania Warsztatów odbyło się również dużo koncertów, m.in. Maćka i Arka Korolików, czy samego Pana Romka. A co z uczestnikami? Prowadzeni przez znakomitego nauczyciela gitary Witolda Kozakowskiego, przebrnęli przez codzienne atrakcje programu i zagrali na finałowym koncercie w piątek. Ja, jako jedna z uczestniczek, śmiało mogę powiedzieć, że świetnie się bawiłam zdobywając tym samym nowe doświadczenie w grze na gitarze. Mam nadzieję na III Zimowe Warsztaty Gitarowe za rok.

Agnieszka Strap (Kłodzko), lat 14