Kategorie
Ostatnio w galerii
Karnawałowy Koncert dla Sympatyków Szkoły

Koncert z cyklu „Gwiazdy Jutra”

Dodano dnia: 20.04.2011 r.

W wielkim tygodniu, poprzedzającym Święta Wielkiej Nocy, Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. F. Chopina w Kłodzku organizuje co roku koncert, z udziałem uczniów z zaprzyjaźnionych szkół Unii Europejskiej. W tym roku gośćmi byli uczniowie czeskiej szkoły artystycznej w Jablonne nad Orlici (Czechy). Koncert pod tytułem „Gwiazdy Jutra” odbył się 19 kwietnia 2011 r. (piątek) o godzinie 18.00 w pięknej barokowej sali Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Wśród licznie zgromadzonej publiczności, na koncercie obecni byli również zaproszeni goście: Pani Grażyna Szuba – Dyrektor Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej oraz Pan Paweł Popiel – kierownik Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Kłodzku.

W programie koncertu znalazły się duety, tria i kwartety polsko-czeskie z muzyką klasyczną i rozrywkową kompozytorów polskich, czeskich oraz inne wielkie przeboje słynnych kompozytorów. Na zakończenie wystąpiła orkiestra PSM I st. w Kłodzku „Piccoli Maestri” pod dyrekcją Pana Zbigniewa Szuby, w skład której weszli również uczniowie z Jablonne nad Orlici w obsadzie klarnetów. Orkiestra wykonała przepiękną wiązankę fragmentów muzyki pochodzącej z wielkich dzieł operowych kompozytorów czeskich takich jak A. Dworzak i B. Smetana, a także fragmenty dzieł Chopina, Kilara, Wieniawskiego i innych polskich kompozytorów. Cały program wykonywany przez szkolną orkiestrę został opracowany i znakomicie zaaranżowany przez Pana Zbigniewa Szubę.

Oklaskom nie było końca, a młodzi polscy i czescy muzycy w swoich prezentacjach pokazali wysoki poziom artystyczny. Warto było posłuchać tego pięknego koncertu i cieszyć się wspaniałą integracją dzieci i młodzieży z Czech i Polski. Cóż - muzyka łączy ludzi, łagodzi obyczaje i przełamuje wszelkie bariery – nawet językowe. Przez lata współpracy wyżej wymienionych szkół, między uczniami z obu krajów nawiązały się znajomości, a nawet przyjaźnie i to również jest bardzo cenne, zwłaszcza w czasach, gdy żyjemy w zjednoczonej Europie.