Kategorie
Ostatnio w galerii
Koncert klas skrzypiec p. Krystyny Ślęzak i p. Danuty Wolnomiejskiej

Najmłodsi wiolonczeliści w Kłodzku

Dodano dnia: 05.04.2009 r.

W dniach 4 – 5 kwietnia 2009 r. w Państwowej Szkole Muzycznej I st.  im. F. Chopina w Kłodzku odbyły się XIII Spotkania Najmłodszych Wiolonczelistów.  Jak co roku, udział w Spotkaniach wzięli uczniowie III i IV roku nauczania gry na wiolonczeli szkół muzycznych I st. z całej Polski. Podczas dwóch dni publiczność miała okazję usłyszeć prezentacje muzyczne 23 uczniów z 20 szkół muzycznych I stopnia działających w różnych regionach kraju. Pedagodzy natomiast, oprócz wymiany doświadczeń pedagogicznych, mieli również okazję do wysłuchania wykładu prof. Ivana Měrki na temat „Metody nauczania gry na wiolonczeli w Czechach”, który spotkał się z dużym zainteresowaniem.

W jury, oceniającym występy najmłodszych wiolonczelistów znalazły się takie autorytety muzyczne jak : prof. Ivan Měrka z Konserwatorium Muzycznego w Ostrawie

(przewodniczący jury) oraz członkowie: mgr Tadeusz Melka z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im K. Szymanowskiego we Wrocławiu, mgr Zbigniew Szuba z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. F. Chopina w Kłodzku oraz mgr Grażyna Ciołek z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i Ii st. im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu.

Poziom prezentacji muzycznych zarówno uczniów III jak i IV roku nauczania gry na wiolonczeli, jury oceniło w tym roku bardzo wysoko. Z uwagi na fakt, iż  Spotkania Najmłodszych Wiolonczelistów w Kłodzku nie mają charakteru konkursu lecz są to przesłuchania – jury zamiast nagród przyznało wyróżnienia.

Na zakończenia każdego dnia przesłuchań odbył się koncert z udziałem wyróżnionych solistów oraz orkiestry wiolonczel wykonującej utwór unisono pod dyrekcją mgr  Tadeusza Melki.

W XIII Spotkaniach Najmłodszych Wiolonczelistów w grupie uczniów IV roku nauczania wyróżnienie zdobyła między innymi Maria Bieda uczennica mgr Zbigniewa Szuby z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. Im. F. Chopina w Kłodzku. Serdecznie gratulujemy !!!

 

     

 

Na zdjęciach od lewej:

Jury w składzie: od lewej - mgr Tadeusz Melka, prof. Ivan Měrka, mgr Zbigniew Szuba z uczniami III roku
Maria Bieda - uczennica IV kl. PSM w Kłodzku oraz mgr Zbigniew Szuba
Mgr Tadeusz Melka dyryguje orkiestrą wiolonczel unisono - uczniów IV roku