Kategorie
Ostatnio w galerii
Koncert uczniów klasy akordeonu p. Liliany Stopki i p. Tomasza Brusińskiego pt. "Music Party"

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Dodano dnia: 11.10.2012 r.

„Muzyka nigdy nie może wyjawić nam ostatecznej swej tajemnicy, dlatego też jest najdoskonalszym typem sztuki”.


Oskar Wilde

 

Międzynarodowy Dzień Muzyki, który przypada 1 października zainicjowany został w 1975 r. przez Jehudi Menuhina, ówczesnego Prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki działającej pod egidą UNESCO.

Od 1991 roku Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Fryderyka Chopina w Kłodzku organizuje inaugurację szkolnych sezonów koncertowych w Międzynarodowym Dniu Muzyki, uświadamiając społeczeństwu miasta Kłodzka istnienie takiego Dnia w kalendarzu obchodów międzynarodowych oraz podkreślając niezwykle ważną rolę muzyki w kształtowaniu osobowości i wychowywaniu młodego pokolenia na światłych obywateli, znających wartość kultury muzycznej i umiejących ją chronić.

 

W bieżącym roku szkolnym, społeczność PSM I st. im. F. Chopina w Kłodzku uczciła to niezwykłe święto wspaniałym koncertem, który miał miejsce 11 października w pięknych wnętrzach Muzeum Ziemi Kłodzkiej.

Wykonawcami koncertu byli absolwenci Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu: pianistka Hanna Tarchała i klarnecista Paweł Kroczek. Obecnie artyści doskonalą swoje umiejętności na studiach podyplomowych, w Lund University Musikhögskolan w Malmö (Szwecja), a Hanna Tarchała w roku 2011 r. otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Publiczność miała okazję wysłuchać wspaniałej muzyki na bardzo wysokim poziomie wykonawczym. Niezwykle zróżnicowany, barwny repertuar zachwycił słuchaczy i za pewne na długo zapisał się w pamięci jako wyjątkowe wydarzenie artystyczne. W programie koncertu znalazły się utwory takich kompozytorów jak: J. Brahms, F. Chopin, M. Ravel, R. Faith, M. Chyrzyński, E. Morricone, H. Mancini.
 

Małgorzata Panek - Kiszczak