Kategorie
Ostatnio w galerii
Koncert uczniów klasy saksofonu p. Łukasza Ludwikowskiego i klasy klarnetu p. Przemysława Polaka

Koncert z okazji Dnia Patrona

Dodano dnia: 02.03.2017 r.

W dniu 2 marca 2017 roku w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. F. Chopina w Kłodzku odbył się już po raz kolejny koncert z okazji urodzin naszego genialnego kompozytora.

Koncert składał się z dwóch części. W pierwszej wystąpili uczniowie naszej szkoły, a w drugiej wygłosił prelekcję mgr Dariusz Marciniszyn na temat Historia Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju.

Na początku koncertu zaprezentowała się uczennica Matylda Hulboj z klasy akordeonu mgr Arkadiusza Gembary i w jej wykonaniu usłyszeliśmy Nokturn Es-dur F. Chopina. Następnie w dalszej części koncertu wystąpił duet akordeonowy Kajetan Zwierzyński i Krzysztof Jakubowski z klasy akordeonu mgr Liliany Stopki, wykonując Preludium c-moll op. 28 nr 20. Te ciekawe aranżacje ukazały oprócz walorów poznawczych szerokie możliwości brzmieniowe akordeonu.

Po prezentacji uczniów głos zabrał Dariusz Marciniszyn (który jest absolwentem naszej szkoły w klasie fortepianu mgr Angeliki Rembowieckiej) i przedstawił historię Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju.

Nasz prelegent nawiązał do wydarzenia z 1826 roku, kiedy to Fryderyk Chopin przebywał z rodziną na kuracji w Bad Reinerz (czyli dzisiejszych Dusznikach) i dał wówczas koncert charytatywny. Ten fakt przyczynił się właśnie do powstania idei związanej z organizacją I Festiwalu Chopinowskiego w 1946 roku.

Festiwal ten na początku we swych założeniach brał pod uwagę to, że będą w nim uczestniczyć polscy pianiści, ale szybko osiągnął zasięg międzynarodowy.

Oprócz koncertów festiwalowych odbywają się też i kursy mistrzowskie dla pianistów prowadzone przez wybitnych pedagogów z różnych zakątków świata.

Od wielu lat pianiści występujący na estradzie festiwalowej mogą prezentować nie tylko utwory F. Chopina, ale również i innych kompozytorów.

Dariusz Marciniszyn w trakcie swojego wykładu przedstawił różnorakie nagrania, w tym również te pochodzące z festiwalowych recitali - między innymi Polonez b-moll (skomponowany przez Chopina właśnie podczas swego pobytu w Dusznikach w 1826 roku) w wykonaniu gruzińskiego pianisty Nikity Magaloffa.

Następnie zabrzmiały bardzo interesujące nagrania potwierdzające tezę, że na festiwalu można usłyszeć dzieła i innych kompozytorów. Mam tutaj na myśli dwie transkrypcje fortepianowe Marsza weselnego F. Mendelssohna i Marsza tureckiego z Sonaty A-dur KV 331 W. A. Mozarta. Pierwszą z nich usłyszeliśmy w wykonaniu Alexandra Gawrylyuka, a była to transkrypcja podwójna, gdyż najpierw Ferenc Liszt skomponował pierwszą transkrypcję, a potem to samo uczynił Władimir Horowitz. Natomiast transkrypcja Marsza tureckiego była zarówno skomponowana jak i wykonana przez Arcadija Vołodosa. Obydwie prezentacje wspomnianych transkrypcji wzbudziły duże zainteresowanie wśród słuchaczy obecnych na koncercie.

Dariusz Marciniszyn na koniec swej prelekcji zaprezentował jeszcze jedno ciekawe nagranie Sonaty G-dur KV 283 W. A. Mozarta w wykonaniu Federico Colliego i przy okazji zarekomendował tego pianistę jako najwybitniejszego wykonawcę ubiegłorocznego Festiwalu Chopinowskiego oraz najbardziej oczekiwaną prezentację jego tegorocznej edycji.

Na koniec koncertu nasz gość wręczył nagrody niespodzianki - płyty z utworami F. Chopina dla wykonawców oraz najbardziej aktywnych uczniów biorących czynny udział podczas prelekcji.

Koncert oraz prelekcja, którą wysłuchaliśmy, z pewnością, na długo pozostanie zarówno w pamięci uczniów, jak i pedagogów naszej szkoły.

 

Agata Neumanova