Kategorie
Ostatnio w galerii
Karnawałowy Koncert dla Sympatyków Szkoły

65 lat Państwowej Szkoły Muzycznej

Dodano dnia: 29.10.2010 r.

Na torcie urodzinowym Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Kłodzku zapłonęło 65 świeczek. Tak – to już 65 lat naszej działalności w tym mieście. Jest to wiele, jeśli zważymy na fakt, iż nie jest to szkoła obowiązkowa. Mamy świadomość, że poprzez naszą działalność, kłodzka szkoła muzyczna stała się w mieście znaczącą placówką kultury oraz promotorem szkoły i miasta w regionie i w kraju.

W dniach 28 – 29 października 2010 r. PSM I st. im. F. Chopina w Kłodzku uroczyście obchodziła swój Jubileusz 65 – lecia powstania i działalności. Uroczystości Jubileuszowe rozpoczęły się Mszą Świętą, która miała miejsce 28 października b. r. (czwartek), o godzinie 16.45 w Kościele Podwyższenia Krzyża Św. w Kłodzku, a odprawiona została przez Proboszcza tejże parafii księdza Juliana Rafałko. W swoim kazaniu duszpasterz skierował wiele ciepłych i krzepiących słów do pedagogów oraz udzielił błogosławieństwa na dalsze lata działalności szkoły muzycznej. Wyjątkową oprawę muzyczną Mszy, zawdzięczamy pani Katarzynie Mące oraz prowadzonemu przez nią chórowi „Concerto Glacensis”, któremu towarzyszył na organach pan Marek Morawski.

Uroczysty Koncert z okazji Jubileuszu 65 – lecia szkoły odbył się 29 października (piątek), o godzinie 17.00 w Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Swoją obecnością zaszczycili nas zarówno przedstawiciele lokalnych władz samorządowych: Burmistrz Miasta Kłodzka Bogusław Szpytma, Kierownik Wydziału Spraw Społecznych U.M. w Kłodzku Paweł Popiel, Wicestarosta Powiatu Kłodzkiego Maciej Awiżeń jak i władz z regionu województwa w osobie Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego Stanisława Longawy, a także Dyrektor Biura Poselskiego Posła Jakuba Szulca – Hubert Krech, Dyrektor Kłodzkiego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji Andrzej Dąbrowski, Dyrektor Muzeum Ziemi Kłodzkiej Barbara Frydrych, Dyrektor PSM I st. w Bystrzycy Kłodzkiej Aleksandra Tarchała oraz dyrektorzy kłodzkich szkół i przedszkoli.

Niezwykle wysoki poziom artystyczny koncertu zawdzięczamy występom zaproszonych na tę okazję, absolwentów kłodzkiej szkoły muzycznej, których dalsza edukacja związana jest z muzyką, i na której polu odnoszą wspaniałe sukcesy. W koncercie wystąpili: Agnieszka Korpyta – fortepian, Karolina Matuszkiewicz – skrzypce, Natalia Chybiak – wiolonczela z akompaniamentem Joanny Kocyan – fortepian,  Patrycja Niezgoda – wiolonczela i Dominik Zabłocki – fortepian,  Marzena Frankowska – śpiew, Tomasz Niczyj – gitara, Konrad Kratiuk – akordeon. Wspaniałe prezentacje absolwentów kłodzkiej szkoły muzycznej, poprzedził występ świetnie zapowiadającej się uczennicy II klasy – Weroniki Krasoń, z klasy fortepianu Katarzyny Mąki.

 Po niezapomnianym, wyjątkowo pięknym i wzruszającym koncercie zaproszeni goście udali się na bankiet do restauracji „Korona”, gdzie świętowano przy muzyce, w szampańskich nastrojach do późnych godzin wieczornych. W tym miejscu pragnę podziękować panu Ryszardowi Rapaczowi – Prezesowi firmy RAPMET za wsparcie finansowe przy organizacji przedsięwzięcia.

Myśląc o kolejnym jubileuszu szkoły, stajemy z pełną teczką pomysłów dotyczących dalszej działalności placówki; ufni, iż plany te zostaną wprowadzone w życie.

Głęboko wzruszona dziękuję władzom miasta i powiatu oraz mieszkańcom Kłodzka za dotychczasowe zainteresowanie i wspieranie naszej placówki.

Dziękuję też przede wszystkim byłym i obecnym pedagogom szkoły za ich wkład pracy w kształtowanie nowych pokoleń, w budowanie polskiej kultury muzycznej.

Obecnym i przyszłym uczniom naszej szkoły życzę, aby talent prowadził ich do wspaniałych sukcesów, a szkoła muzyczna kojarzyła się zawsze z ciepłą i życzliwą atmosferą i miejscem, w którym po raz pierwszy poznali tajniki tej wspaniałej sztuki, jaką jest muzyka.

Małgorzata Panek-Kiszczak